Галя Койчева от Сдружение „Семеен център – Мария“ Варна: Вдъхновяваме се от силата, желанието за живот и усмивките
„Системата ги убива“ ме гледа от много профилни снимки на приятели. Скандалите и безумните изказвания по темата хора с увреждания ни заливат от всички канали. От предните редове силните на деня си позволяват да казват да скрием тези „нещастни деца“.
А на задните редове, отвъд новините, преди да си „позволят“ да станат видими, години наред работят едни сърцати хора (родители, професионалисти), които виждат смисъл в своите слънца – пораснали деца, малко по-различни от това, което сме свикнали да виждаме. Те не искат да ги обличат в черно, защото вярват, че има смисъл в това да полагат усилия и да се борят. Те не смятат децата си за „нещастни“, те искат да могат да ги разхождат по улицата. Не искат нашето съжаление. А искат да имат правото с високо вдигната глава да живеят достойно. Те и техните деца.
Днес ви представяме в рубриката за членове на мрежата едни такива борбени и сърцати жени от сдружение „Семеен център – Мария“ Варна. Поводът за срещата ни беше поредната инициатива, с която са се нагърбили – да проведат местна оценка на Индекса на гражданското участие и да съберат подкрепа за подобряване на средата на работа във Варна. На срещата на 19 юни в общината поставиха именно тези теми в допълнение към събирането на подписи за националната гражданска инициатива „7000“.
Разговаряме с Галя Койчева, председател на УС, родител, човек с невероятен заряд. Заедно с Мария Чанкова и екипа работят в три социални услуги за около 100 човека с увреждания. Имах възможността да се разходя в един слънчев ден и да си „открадна“ слънчеви моменти на смисъла, който те виждат в ежедневието си. Да усетя любовта и сърцето, които са вложили във всяка една стая, във всяка една инициатива, във всеки един човек.
15 години те работят именно с тази кауза. Правозащитна организация, създадена от родители на деца с увреждания, професионалисти и съмишленици с малки стъпки с голям заряд работят за създаването на социална мрежа за по-добро качество на живот на семействата и децата: „Гордеем се с всяко малко постигнато нещо, но най-вече с работата ни за промяна на нагласите, с модела, който създадохме за подкрепа на лица с множество тежки увреждания, усилията за въвеждане на инструментите и формите на подкрепено вземане на решения в контекста на проектите за Закон за физическите лица и мерките в подкрепа и Закона за социални услуги. Всеки ден, на терен, се вдъхновяваме се от силата и желанието за живот, от усмивките на хората със специални нужди и техните семейства, от специалистите и експертите, които надграждат с много отдаденост и личен опит дейностите в социалната сфера.“
Сдружението е член на ФГУ от 6 години. Мрежата им дава подкрепа, съмишленици, смисъл за промяна – съставка нужна на всеки един от нас в ежедневието ни: „Гражданското участие е право и възможност… а с приятели, модели на работа, информация по-лесно се учим взаимно как да постигаме промяна. Надяваме се мрежата да устои на бурите на времето и страстите човешки като брой организации и знание, да продължава да работи за повече гражданско участие.“
Със сигурност това бе една среща, която ме накара да се замисля за силата на любовта, вярата в усилията, участието като смисъл, ценности и мотивация. Пожелавам си повече от нас в обществото да сме толкова отворени, слънчеви и смели. За да може да сътворяваме промяната. Защото силата ни като общество се вижда именно в начините как се грижим и се отнасяме към най-уязвимите.