“Календар на доброто” представя дневник на българските граждански организации по време на извънредното положение

Начало / Новини / “Календар на доброто” представя дневник на българските граждански организации по време на извънредното положение
Начало / Новини / “Календар на доброто” представя дневник на българските граждански организации по време на извънредното положение

“Календар на доброто” представя дневник на българските граждански организации по време на извънредното положение

От
в Новини

До момента календарът на dobroto.bg включва акции на над 99 неправителствени организации за справяне с пандемията от 13 март до днес.

11.05.2020, София –  В условията на глобална криза добрите истории са това, което ни дава сила. С тази идея стартира инициативата “Календар на доброто”, която представя дневник на акциите на граждански организации от цялата страна от началото на извънредното положение в България. Около идеята се обединяват някои от най-големите мрежи и неправителствени организации у нас: Форум Гражданско Участие, Български център за нестопанско право, Национална мрежа за децата, Български дарителски форум, НПО портал, Платформа АГОРА, WWF България, Български Червен кръст и Timeheroes, които вярват, че докато отброяваме дните на физическо самоизолиране,  има смисъл да преброим и добрите истории на хора и организации от цялата страна, за които правенето на добро е професия от десетилетия. 

“Календарът” стартира на dobroto.bg с истории на 99 малки и големи български организации от цялата страна, които работят неуморно, за да окажат ефективна и професионална помощ на застрашените от вируса и неговите последствия, и да осигуряват подкрепа на нуждаещи се хора. Сред първите акции в “Календара” се нареждат делата на десетки специализирани, национални и регионални организации из цяла България, които се мобилизират да раздават ежедневно безплатни пакети с храна; да изпълняват поръчки за закупуване на лекарства и стоки от първа необходимост; да създават кампании за набиране на средства; да свързват дарители и каузи; да набират смартфони, таблети, лаптопи, компютри, за да реализират качествено дистанционно обучение за учениците на стотици училища; да създават онлайн насоки за работа с децата в условия на физическа изолация; да оказват помощ на хора със специфични потребности; да създават дистанционни програми за обучения, консултации и взаимопомощ. Техните и още много други истории от 13 март насам се събират на страницата dobroto.bg, където всеки може да се запознае с тях. Целта е на едно бързо и удобно за разглеждане място да се представят вече познатите добри дела на най-големите организации, но и по-малките екипи и каузи от цяла България, които не винаги имат възможност да стигнат до по-широка аудитория, а също имат нужда от видимост и подкрепа. 

“През последните два месеца, както винаги досега, стотици български граждански организации работят неуморно, за да окажат ефективна и професионална помощ на нуждаещите се и да осигуряват подкрепа на хората и разнообразните им нужди: за по-добро образование, здравеопазване, социални грижи, демокрация и права.”, споделя Ива Таралежкова, ръководител на мрежата Форум Гражданско Участие. “С “Календар на доброто” целим да работим за насърчаване на солидарността в момент на глобална криза, когато всички имаме нужда от повече добри новини. Важно е да познаваме дейностите на гражданските организации, които са един от стълбовете на гражданското общество навсякъде по света и ще продължат да помагат за преодоляването на последиците от COVID-19 кризата.”, споделя още тя. 

“От 13 март до момента, ние показваме на практика, че неправителственият ни сектор е способен да се справя с извънредните ситуации и кризи. Причината да сме подготвени, е че стотици български организации се занимават професионално с правене на добро от десетилетия.”, казва Надя Шабани, директор за Български център за нестопанско право.“ И през следващите месеци ще е изключително важно да сме единни и да покажем, че България от десетилетия има координирана, професионална и добре работеща система от организации на гражданското общество, които са насреща за нуждаещите се.”  

Календарът ползва информация от НПО портала, Timeheroes.org, инициаторите и техните мрежи. Всички представители на граждански организации от цялата страна могат да се включат в инициативата “Календар на доброто”, като за целта е необходимо само да изпратят име на организация, населено място и едно изречение за дейността си по време на кризата на имейл dobroto@fgu.bg или тел. +359882405496 във Viber, като по възможност приложат и снимка. Не се допуска и публикува дискриминационно, обидно и нецензурно съдържание и снимков материал с недостатъчно качество.

 logo-onlight-tag

Свържете се с нас

Свържете се с нас

Смяна на текста captcha txt