Общественият съвет към Комисията за прякото участие в Народното събрание е „Входът за граждани“ в Парламента.
От 2013 г. към Комисията за прякото участие на гражданите (Тогава Комисия за взаимодействие с неправителствените организации) функционира Обществен съвет. Негови членове са граждански организации, които притежават експертиза в различни области – образование, младежки дейности, развитие на гражданското общество и др.
Общественият съвет е „Входът за граждани“ в Народното събрание.
Той дава становища по обсъжданите в Комисията законопроекти, подпомага Комисията при организирането и провеждането на публични дискусии и консултации, но може би едни от най-важните му функции са да поставя въпроси и предложения, свързани с развитието на гражданското общество и да обсъжда предложения и становища на организации и граждани. През годините опитът и успехите на Съвета са променливи, а особено в последните 3 г. работата е изключително усложнена в следствие на политическата обстановка в страната.
Независимо от това в 49-o Народно събрание, за по-малко от 6 месеца функциониране Общественият съвет успя да проведе 7 заседания, изслушване на граждани, публична дискусия за правата на човека съвместно с Комисията за прякото участие и Комисията за правата на човека към НС, както и да изготви списък с приоритети в своите 21 области на действие.Все пак Общественият съвет остава зависим от политическата воля на народните представители и своя председател и най-вече от активността и ангажираността на организациите, които членуват в него.
Именно поради това е важно при следващото конституиране на Съвета, във всяка една от 21-та области на действие да се включат мотивирани организации с необходимата експертиза и желание за сътрудничество. Само така можем да гарантираме , че проблемите на гражданите и гражданските организации ще бъдат част от дневния ред на народните представители.