Отворено писмо относно мерките на гражданския сектор в управленска и законодателна програма на Република България
Запознайте се с отвореното писмо, с което ние и още 20 граждански организации настояваме за мерки, които да бъдат включени в управленската и законодателна програма на Република България.
Ние, граждани и граждански организации, обединени от разбирането, че гражданското участие е неизменна част от функционирането на една демократична държава,
В израз на последователната ни позиция изразена при конституирането на 51-вото Народно събрание,
Ви призоваваме гарантирането му да залегне като приоритет в работата на правителството, като в законодателната и управленска програма бъдат включени следните мерки:
- Законодателни мерки:
- Приемане на Закон за насърчаване на доброволчеството;
- Регулиране на лобистките дейности, по начин, който не ограничава застъпническата дейност и работата на гражданските организации в страната;
- Отмяна на ограничаващите изменения в Закона за предучилищното образование от 2024 г.;
- Отхвърляне на Законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти и последващо законодателство, ограничаващо работата на гражданските организации и демократичните права на гражданите / гражданските свободи.
Настояваме и за стартиране на избори за членове на Обществения съвет към Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество към 51-вото Народно събрание.
- Управленски мерки:
- Стартиране на процедура за избор на членове за нов мандат на Съвета за развитие на гражданското общество;
- Разработване и приемане на Стратегия за подкрепа на развитието на гражданските организации в Република България (по смисъла на чл. 4, ал. 2 от ЗЮЛНЦ);
- Приемане на правила и стартиране на процедура за избор на омбудсман на Република България с възможност за внасяне на предложения, направени от граждански организации и участие на представители на гражданските организации в процедурата;
- Приемане на Пети национален план за действие в инициативата “Партньорство за открито управление”;
- Гарантиране на публични и прозрачни процедури за избор на ръководители и членове на органите, избирани от Народното събрание, с изтекъл мандат, с участието на гражданското общество и професионалните общности с цел осъществяване на граждански контрол и отчитане мнението на заинтересованите страни.
Подчертаваме, че разработването и изпълнението на всички мерки и политики (в това число и законодателната дейност на Народното събрание) следва да се случва при спазването на основните демократични принципи на прозрачност, участие и сътрудничество със заинтересованите страни.