Становище на ФГУ относно Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти
Форум Гражданско Участие представи становище относно внесения проект на Закон за регистрация на чуждестранните агенти (Законопроект 50-454-01-85).
Законопроектът за регистрация на чуждестранните агенти е директна атака срещу гражданската инициатива и демокрацията в страната. Той е не само заплаха за демокрацията в България, но и нарушение на основни права и свободи, гарантирани както от Конституцията на Република България, така и от европейското и международното право. Ако бъде приет, той ще постави под сериозен риск свободното функциониране на гражданското общество и ще създаде опасни предпоставки за държавна репресия и контрол.
Законопроектът налага тежки ограничения върху участието на “чуждестранните агенти” в политическия процес, като им “забранява да участват в политически дейности, лобиране или предизборна агитация под каквато и да е форма, както и дейности, които могат да окажат влияние върху вътрешната или външната политика на страната”. Така формулирана разпоредбата забранява участието на граждански организации, заклеймени като “чуждестранни агенти” в обществени обсъждания и консултативни съвети – две ключови форми на гражданско участие. Тези ограничения не само нарушават политическите права на гражданите, но и създават опасност от ограничаване на плурализма и свободата на мнения в обществения дебат. Освен това, ограничението същите лица да заемат публични длъжности в държавната и местната администрация лишава страната от ценен ресурс и експертиза, който допринася за развитието на множество сфери на обществения живот – образование, здравеопазване, правосъдие и др.
Законът ще възпрепятства дейността на:
– Местни организации, които са лицензирани доставчици на социални услуги (дневни центрове за деца и възрастни хора с увреждания, центрове за настаняване от семеен тип, кризисни центрове и др.). Дори в случаи, при които такива организации получат дарение от чуждестранно лице за реализация на съответната социална дейност техника или материали, те могат да бъдат обявени за “чуждестранни агенти”.
– Народните читалища да представят пред публика в други държави българската култура и традиции. Дори едно участие на международна сцена на българските самодейци ще превърне Народното читалище в “чуждестранен агент”, тъй като домакините обичайно осигуряват нощувка и изхранване на участниците. Вследствие това най-българската организации, тези пазители на традиционните ценности ще се превърнат в “чуждестранни агенти” с всички произтичащи от това негативи.
– Университети и научни организации. Голяма част от университетите, в това число и държавните такива, получават приходи под формата на помощи и дарения от други държави, както и такива от международни организации. По този начин, те се превръщат в “чуждестранни агенти” и по смисъла на Законопроекта ще им бъде забранено “да извършват дейност в държавни и частни университети, получили акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация и създадени при условия и по ред, определени от Закона за висшето образование”. Преподаватели и студенти също са застрашени да попаднат под ударите на закона в случаи на специализации и стажове, по съвместни програми с чуждестранни университети.
– Частни детски градини и училища. Аналогично на университетите, голяма част от частните детски градини и училища получават финансиране, което би ги превърнало в “чуждестранни агенти” и по този начин би им било забранено “да извършват дейност в държавни и частни детски градини, училища и центрове за подкрепа за личностно развитие, регистрирани по Закона за предучилищното и училищното образование.”
Настояваме за отхвърлянето на Законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти и вярваме, че то би било в интерес на всеки гражданин и ще гарантира продължаването на активното и свободно участие на гражданското общество в обществено-политическите процеси и демократичното развитие на България.
Цялото становище можете да прочетете тук.